بازی ویچر2

 

قاتلین پادشاهان ویچر به قهرمانی گفته می‌شود که از کودکی برای مبارزه با اهریمن و نیروهای شیطانی تعلیم دیده‌ است. حالا ویچر2 با یک داستان جدید که سرنوشت آن کاملا با تصمیم‌های بازی‌کننده‌ها گره خورده است پای به میدان گذاشته تا یکبار دیگر نور امید بر سرزمین فرو رفته در تاریکی تابیده شود. در بازی‌های اسطوره‌ای مانند ویچر معمولا داستان حرف اول را می‌زند و باید گفت ویچر با ترکیب چند داستان مختلف از گذشته اسرار آمیز قهرمان داستان گرفته تا تعقیب و گریز جذاب پادشاه، سربلند از این آزمایش بیرون آمده است. به این داستان جذاب و درگیرانه یک گرافیک فوق‌العاده، محیط گسترده، صداگذاری تاثیرگذار و تنوع بی‌نظیر را اضافه کنید تا به معجونی شیرین و به یادماندنی به نام ویچر2 برسید

 

ماجرا از نبرد پادشاه سرزمین تمریا (Temeria) برای آزاد کردن فرزندانش از چنگ یاغی‌ها آغاز می‌شود. جیرالت، ویچر و قهرمان اصلی داستان پادشاه را تا رسیدن به پیروزی نهایی یاری می‌کند اما یک لحظه غفلت کافی است تا پادشاه قبل از شکرگزاری پیروزی، غزل خداحافظی را بخواند و به دست یکی از ویچرهای رانده شده به قتل برسد. جیرالت که تنها شخص حاضر در صحنه بوده است به جرم قتل پادشاه دستگیر می‌شود و حالا این قهرمان خوش نام باید این لکه ننگ را از کارنامه پرافتخار خود پاک کند. داستان ویچر2 از همین نقطه آغاز می‌شود و به شکل استادانه‌ای در جریان بازی به تدریج اوج می‌گیرد و با همین ریتم به پایان می‌رسد

 

 

 

در حقیقت سازندگان بازی توجه زیادی به داستان داشته‌اند و مهم‌تر از خود داستان به خوبی آن‌را در قالب بازی به اجرا گذاشته‌اند. در کنار جستجو برای یافتن قاتل پادشاه به تدریج با عمق شخصیت و گذشته اسرار آمیز جیرالت آشنا می‌شوید قهرمان داستان چیزی بیش از یک شکارچی قاتلین پادشاهان است. در داستان ویچر همه چیز می‌توان پیدا کرد از عواطف و روابط انسانی گرفته تا موجودات اهریمنی عجیب و غریب. در حقیقت در ویچر هرگز احساس نمی‌کنید در یک بازی ویدیویی مطلق و خشک هستید، بازی که در آن هدف رسیدن به غول آخر و برنده شدن در بازی و کرکری خواندن برای دوستان است بلکه با ویچر زندگی خواهید کرد به گونه‌ای که حاضر نیستید حتی لحظه‌ای کوتاه از این زندگی جذاب را از دست بدهید. در کنار داستان قوی و جذاب، نوع گیم‌پلی منحصربه‌فرد ویچر2 یکی دیگر از دلایل ایجاد رابطه عمیق میان بازی و بازی‌کننده در این بازی است. در ویچر یک تصمیم کوچک شما و یک سهل انگاری در پاسخ دادن به سوال‌ها می‌تواند تاثیر جبران ناپذیری بر رابطه جیرالت با دیگر کاراکترها در کل داستان بازی بگذارد

 

یکی از ساکنان شهر از شما درخواست کمک می‌کند و شما جواب رد می‌دهید همین مساله کوچک کافی است تا یکی از کسانیکه می‌توانست در آینده به کارتان بیاید را به‌راحتی از دست بدهید و پشیمانی سودی نداشته باشد و یا زیربار باج دادن به سربازان شهر نروید تا آنها در یک چشم به هم زدن با تیرهای خود شما را به خارپشت تبدیل کنند. البته ذخیره کردن بازی در دست بازی‌کننده است و می‌توانید لحظه به لحظه بازی خود را ذخیره کنید و اگر از تصمیمی راضی نبودید با بازگشت به عقب تصمیم خود را عوض کنید. هر چند در اینگونه بازی‌ها بهتر است برای جذابیت و هیجان بیشتر هرگز به عقب برنگردید و هر تصمیمی گرفتید تا آخر بر تصمیم خود پابرجا بمانید.

 

در حقیقت با بازی‌هایی مثل ویچر باید زندگی کنید تا از آنها لذت ببرید و در زندگی واقعی هم نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید و تصمیم خود را عوض کنید. با توجه به این مطلب بهتر است در زمان گفتگو با کاراکترهای بازی با دقت گزینه مورد نظر خود را از میان گزینه‌های ممکن انتخاب کنید تا بی‌دلیل خود را به دردسر نیندازید و یا دوستان خود را یکی یکی از دست ندهید تا در آخر شما بمانید و یک ارتش کامل از نیروهای زشتی و دشمنان ریز و درشت که می‌خواهند سر به تنتان نباشد. به غیر از تاثیر انتخاب دیالوگ‌ها در برخی موارد جیرالت به نقطه‌ای می‌رسد که حس می‌کند حرف زدن بی فایده است و به این ترتیب برای تفهیم این مخاطب زبان نفهم نوبت به استفاده از نیروهای ویژه می‌رسد.

 

 

 

در این حالت به عنوان نمونه می‌توانید با استفاده از قدرت جادویی جیرالت به راحتی و بدون درگیری خواسته خود را به طرف مقابل تحمیل کنید و یا دست به دامن خشونت و ذره چشم گرفتن شوید.

 

هرچه باشد ویچر یک بازی ویدیویی آن هم از نوع نقش آفرینی است و در نتیجه نبردها و جمع‌آوری آیتم‌های مختلف و تجهیز کاراکتر اصلی با استفاده از آنها حرف اول را در بازی می‌زند

 

نبردهای ویچر تا اندازه‌ای با آنچه از یک بازی نقش آفرینی انتظار دارید تفاوت دارند. همانند دیگر بخش‌های بازی در نبردها هم حرف اول را شما می‌زنید. جیرالت همچنان در نبردهای خود از دو نوع شمشیر استفاده می‌کند. شمشیر نقره‌ای برای هیولاها و نیروهای اهریمنی و شمشیر پولادی برای انسان‌ها. در زمان نبرد‌ها برخلاف دیگر بازی‌های نقش آفرینی که کار شمشیر زدن به شکل خودکار و توسط کامپیوتر انجام می‌گیرد و شما تنها در زمان استفاده از نیروهای ویژه در بازی شرکت داده می‌شوید ویچر2 به یک بازی اکشن کامل تبدیل می‌شود. دو ضربه مختلف برای صدمه زدن به دشمن در اختیار دارید که با استفاده از دو کلید موس می‌توانید آنها را با هم ترکیب کنید در کنار این دو ضربه نیروهای جادویی، تله‌های مختلف و انواع و اقسام آیتم‌های پرتابی هم وجود دارند تا دست‌تان برای یک نبرد تمام عیار باز باشد. با گارد گرفتن، جای خالی دادن و حمله به موقع مهارت شمشیر زنی خود را به رخ نیروهای دشمن بکشید و یا صحنه را از تله‌های مختلف پر نمایید و با یک روش زیرکانه دشمنان خود را یکی یکی در تله‌ها گرفتار کنید.

 

حتی می‌توانید تصمیم بگیرید که دوستانتان به شما در نبردها کمک کنند و یا اینکه خودتان به تنهایی به نبرد بروید و افتخار پیروزی را تنها به نام خود ثبت نمایید. البته قبل از هر تصمیمی فراموش نکنید که ویچر2 برخلاف رسم معمول بازی‌های امروزی اصلا یک بازی ساده نیست و حتی روی مد سختی آسان هم ممکن است با یک غفلت کوچک توسط لشکری از عنکبوت‌ها و نیروهای اهریمنی محاصره شوید و راه فراری نداشته باشید. نبرد با غول‌های، فوق‌العاده زیبایی هم در ویچر2 وجود دارد که بازی برای مقابله با این غول‌ها هم دست شما را باز گذاشته است. می‌توانید قبل از مقابله با هشت پای غول پیکر نیم ساعت زمان بگذارید و با جمع‌آوری مواد لازم معجون ضد سم درست کنید و یا دل را به دریا بزنید و مستقیما به سراغ این غول بی شاخ و دم بروید.

 

در بازی‌های نقش آفرینی، Inventory و راحتی و سرعت استفاده از امکانات آن نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. بخش Inventory ویچر2 در مقایسه با دیگر بازی‌های نقش آفرینی چیز خاصی برای گفتن ندارد. شما به طور همزمان وزن محدودی را می‌توانید به همراه خود داشته باشید و وزن هرکدام از آیتم‌ها هم مشخص است اما از آنجاییکه جیرالت در حمل بار مشکلی ندارد (البته بلا نسبت!) کمتر پیش می‌آید که برای برداشتن یک آیتم مجبور باشید از آیتم‌های موجود خود دور بریزید مگر اینکه قصد حمل انواع و اقسام زره‌ها و اسلحه‌ها را داشته باشید. جیرالت به نوبه خود یک عطار کامل هم است. زمانیکه گیاهان و آیتم‌هایی مثل ناخن و یا مغز موجودات مختلف را جمع‌آوری کردید نوبت به نشستن روی زمین و کیمیاگری و ساختن معجون‌های مختلف و یا آیتم‌هایی مثل بمب می‌رسد.

 

 

 

ویچر2 با توجه به برخورداری از یک گرافیک بالا و چشم نواز یکی از زیباترین بازی‌هایی است که در حال حاضر می‌توانید روی PC بازی کنید و یا از آن برای آزمایش قدرت سیستم خود استفاده کنید. هرچند روی تنظیمات گرافیکی پایین هم گرافیک ویچر2 همچنان زنده و زیبا باقی می‌ماند با این حال گذاشتن تنظیمات روی درجه آخر لطف بازی کردن را چندین برابر می‌کند البته اگر سیستم شما از پس پردازش این جزییات بالا برآید. همچنان مشکلاتی در سایه زنی و یا بار کردن بافت‌های گرافیکی (Texture) دیده می‌شود اما این ضعف‌ها در برابر دیگر مشخصات گرافیکی منحصربه‌فرد ویچر2 اصلا به چشم نمی‌آیند. محیط بازی نیز مانند خود بازی بسیار گسترده است و در زمان گشت و گذار در محیط به خوبی این ویژگی را احساس خواهید کرد. صداگذاری استادانه نیز یکی دیگر از نقاط مثبت فراوان ویچر2 است و باید اعتراف کرد صداپیشه‌های بازی کار خود را در جان بخشیدن به کاراکترها به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اند.

 

ویچر2 از آن دسته بازی‌هایی است که اگر بخواهید تمام بخش‌های آن را تجربه کنید باید برای مدتی دیگر بازی‌های ویدیویی را به فراموشی بسپارید. درست است که ویچر2 به عنوان یک بازی نقش آفرینی شناخته می‌شود اما باید گفت این بازی را می‌توان همزمان یک عنوان اکشن، استراتژی و یا حتی شبیه ساز (عنوانی مثل Sims) هم به حساب آورد.

همانطور که انتظار می‌رود وب سایت ESRB درجه سنی M را برای ویچر2 در نظرگرفته که از دلایل فراوان آن می‌توان به خون و خونریزی، خشونت بالا و زبان خشن اشاره کرد


/ 0 نظر / 62 بازدید