بازی پورتال 2

[تصویر: 991101_20110228_640screen014.jpg]

ناشر :
Valve

 


پلتفرم ها :
XBOX 360 – PS3 – PC


 

سال 2007 بود که شرکت توانمند Valveبسته نارنجی را منتشر کرد . در این بسته سه بازی وجود داشت : Half Life 2 – Team Fortress – Portal 1
Half Life 2که برای همه آشنا بود و Team Fortressنیز بازی بسیار جالب و خوبی بود؛ اما Portal
بحثش از همه جدا بود . این بازی در یک کلام فوق العاده بود . ایده های جدید و تازه ای که در این بازی وجود داشت توانست آن را به یکی از بهترین بازیهای سال یا همان Most Anticipated تبدیل کند .
موفقیت Portal تا جایی بیشرفت که Valve سال گذشته Portal 2 را به طور رسمی معرفی کرد . والو از همان ابتدا روی این بازی بسیار مانور داد و در نمایشگاه E3 سال 2010 نمایش فوق العاده ای داشت ، اما آیا این بازی به اندازه این همه حرف و حدیث و تبلیغات زیاد ، قدرتمند است ؟ شک نکنید !دشمن شما یک هوش مصنوعی است !

از داستان یک بازی چه می خواهید ؟ هر آنچه که در ذهن دارید در" پورتال 2 " وجود دارد ! اما یک ایده جالب و بامزه در این بازی وجود دارد وآن "طنز" است .

واقعا اولین باری که بازی را شروع کردم فهمیدم با چه شاهکاری هستم ! داستان بازی چند سال پس از پورتال 1 شروع می شود ، چل (Cell) شخصیت قابل کنترل بازی از خواب بیدار می شود و می فهمد که چند سال است که در که در خواب مصنوعی بوده است . اولین شخصیتی که با وی برخورد می کنید ولتی است . او یک ربات است که بر روی ریل هایی که بر روی دیوار ها قرار دارند حرکت می کند . دیالوگ های بی نظیر و فوق العاده ولتی شما را یه اعماق دنیای پورتال می کشاند! او یک بند حرف می زند ، شوخی می کند و در حل معمای های پیش رو به شما کمک می کند . ولتی در ابتدای بازی به شما کمک می کند تا به بیرون بروید ، اما در ادامه روبات بد جنس داستان یعنی "گلادوس" که یک هوش مصنوعی استرا روشن میکند . دیالوگ های گلادوس در همان ابتدا طوفانی بر پا می کند ! او شخصیتی بسیار جالب دارد و از نظر من یکی از بهترین شخصیت های چند سال اخیر است . او در بیشرفت بازی سهم بسزایی دارد و در حقیقت نصف بیشتر داستان توسط او روایت می شود . گلادوس نیز همانند ولتی دیالوگ هایش بسیار فوق العاده هستند. گلادوس ، ولتی و چل تنها شخصیت های اصلی بازی هستند ، اما آنقدر زیبا و بدون نقص ساخته و پرداخته شده اند که جای هیچ شک و تردیدی را نمی گذارند . داستان این بازی وقعا بی نظیر است . فراز و نشیب های زیادی در بازی وجود دارند که هر کدام در زمان مناسبی اتفاق می افتند ! مثلا هنگامی که کلمه تکرار در ذهنتان در حال نقش بستن است ریتم بازی کلا عوض می شود و اتفاقات جدیدی می افتد. (در پایان Chapter 6 و پیدا کردن گلادوس)

[تصویر: 991101_20110228_640screen012.jpg]


زمانی برای فکر کردن !


گیم پلی این بازی از آنچه که تصور می شد زیباتر است و در عین سادگی پیچیده است ! گیم پلی بر پایه قوانین فیزیک و ایجاد پورتال (حفره) بنا شده . در هر مرحله در این بازی به شما یک معما داده می شود و یاید آنرا حل کرده تا راه خروج باز شود . کل بازی از 9 فصل تشکیل شده که معما ها ابتدا آسان و سپس سخت می شوند . یادگیری مکانیزم بازی واقعا جالب است . ابتدا بازی شاید سخت به نظر برس ولی وقتی بفهمید قضیه از چه قرار است ، حل کردن معما ها به یک سرگرمی جالب تبدیل می شود . اما المان های جدیدی نسبت به نسخه اول به بازی اضافه شده اند که کاربرد بسیاری دارند . ژل ها موادی هستند که قابلیت های جدید به شما می دهند ؛ مثلا ژل آبی قابلیت پرش یا ژل نارنجی سرعت زیاد را به شما می دهد . تنوع هر مرحله بسیار جالب است . این همه معما بدون تکراری بودن واقعا جای تقدیر دارد . فیزیک بازی نیز در وضعیت خوبی به سر میبرد و خوب است . در این بازی مد چند نفره هم وجود دارد که میتوان به صورت آنلاین یا آفلاین (
Split – Screen) انجام داد . این قسمت داستان جدایی دارد و شما در نقش دو ربات هستید که باید معمای بسیار پیچیده تر را با هکاری هم حل کنید .


[تصویر: 991101_20110228_640screen001.jpg]
[/font][font=tahoma]
این جا همه چیز زیباست !


دنیای پورتال واقعا زیباست ، اکنون اینجا دنیای ماشین هاست ، دنیایی که در گذشته محل زندگی دانشمندان بوده اکنون به آزمایشگاهی پر از ماشین و ربات تبدیل شده ! گرافیک پورتال چیز کاملا جدیدی است . هر چیز که می بینید طراحی هنری بسیار زیبایی دارند (البته با بازی هایی مثل Killzone3کاملا متفاوت است)

تمامی اشیا طراحی هنری خلاقانه و جذابی دارد که دل هر گیمری را می رباید! محیط ها در عین سادگی جزییات بسیار زیادی دارند و در کنار نورپردازی مثال زدنی واقعا دیدنی شده اند ، همه چیز در سر جای خودش است و کیفیت بافت ها در بالا ترین سطح قرار دارد . نکته قابل توجه ریتم بازی است که حتی یک لحظه هم افت نکرد . طراحی ربات ها خصوصا ولتی، مایعات (ژل ها و آب ) بسیاز زیبا هستند . اینکه والو این بازی را با این همه عظمت ، توسط موتور پایه Sourceساخته جای تشکر دارد و نشان می دهد که این موتور تمام نشدنی است .

[تصویر: 991101_20110228_640screen010.jpg]


این صدای یک بازی است !

همان طور که گفته شد تنها راه ارتباط شما با شخصیت ها صدای آنهاست . چون آنها را بیشتر وقت نمی بینید و اکثرا حرکتی ندارند پس باید بازی داری صداگذاری و گویندگی فوق العاده باشد که خوش بختانه همین طور هم است . گویندگانی که به جای ولتی و گلادوس حرف زده ان انسان های بسیار خوش ذوق و در کار خود حرفه ای هستند و کار خود را به بهترین حالت ممکن انجام داده اند . موسیقی متن بازی بسیار جال است است و اکثرا موسیقی هایی با تم رمزی و اسرار آمیز پخش می شود که بسیار عالی هستند . در کل صدا گذاری جای هیچ حرفی را نمی گذارد و یک کلام فوق العاده است .

[تصویر: 991101_20100903_640screen001.jpg]


پورتال بهترین است !

واقعا خود من فکر نمی کردم که بازی پورتال 2 تا این حد قدرتمند ظاهر شود . شرکت والو نیز ثابت کرد تکنیک های عجیب و گرافیک بالا هیچ گاه نمی تواند جای خلاقیت را بگیرد و بازی پورتال 2 را با داستان پردازی ، گرافیک ، صداگذاری و از همه مهم تر گیم پلی سراسر نو آورانه منتشر کرد و نشان داد که یکی از بهترین سازندگان بازی در دنیا است . بازی پورتال 2 را به هر کسی که این نقد را می خواند توصیه میکنم ، این بازی یکی از بهترین بازی های چند سال اخیر است و توانست بدون خشونت و تکیه بر تلاش خود یک اثر بیاد ماندنی بسازد .


نمرات نویسنده :
داستان :10
 
گیم پلی: 10
 
گرافیک : 10
 
صداگذاری :10
 
نو آوری و جذابیت :10
 
نمره کل :10

 

تاریخ انتشار:4/19/2011

 


اسم بازی :
Portal 2

 

رده سنی :10+

 


سازنده :
Valve
/ 0 نظر / 29 بازدید